MTSW-110-23-S-S-095
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTSW-110-23-S-S-095 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.095" (2.41mm)
Contact Length - Post:0.250" (6.35mm)
Overall Contact Length:0.445" (11.30mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A