MTMM-110-09-F-S-380
Description
2MM TERMINAL STRIP
DataSheet
MTMM-110-09-F-S-380 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:0.535" (13.59mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A