MTSW-102-09-G-S-430-RA
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-102-09-G-S-430-RA PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.119" (3.02mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A