MTMS-110-53-S-S-285
Description
CONN HDR .050" 10POS
DataSheet
MTMS-110-53-S-S-285 PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTMS
Package:Tube
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:0.505" (12.83mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C