MTSW-102-22-T-D-420
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-102-22-T-D-420 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:4
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.420" (10.67mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A