MTSW-129-07-F-S-135
Description
CONN HEADER VERT 29POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-129-07-F-S-135 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:29
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.135" (3.43mm)
Contact Length - Post:0.195" (4.95mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:3.00µin (0.076µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A