MTSW-120-07-L-D-130
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-120-07-L-D-130 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:40
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.130" (3.30mm)
Contact Length - Post:0.200" (5.08mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 14POS 4.2MM
MTSW-120-08-G-S-430
MTSW-120-08-G-S-430
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
SiT3373AI-4B3-25NY270.000000Y
SiT3373AI-4B3-25NY270.000000Y
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ HCSL
SiT3373AC-1E2-33NC256.000000T
SiT3373AC-1E2-33NC256.000000T
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ LVPECL
MTSW-120-07-L-D-130
MTSW-120-07-L-D-130
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
D38999/20JF35JA
D38999/20JF35JA
CONN RCPT FMALE 66POS GOLD CRIMP