MTSW-110-27-G-S-500
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-110-27-G-S-500 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post:0.730" (18.54mm)
Overall Contact Length:1.330" (33.78mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A