MTSW-116-08-G-D-160
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-116-08-G-D-160 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:32
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.160" (4.06mm)
Contact Length - Post:0.270" (6.86mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A