MTSW-150-11-L-S-650
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-150-11-L-S-650 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:50
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.650" (16.51mm)
Contact Length - Post:0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:0.930" (23.62mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A