MTSW-132-09-G-Q-225
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-132-09-G-Q-225 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:64
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.200" (5.08mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.225" (5.72mm)
Contact Length - Post:0.405" (10.29mm)
Overall Contact Length:0.730" (18.54mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A