MDF7B-9P-2.54DSA(96)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MDF7B-9P-2.54DSA(96) PDF
Type Description
Series:MDF7
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:9
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.648" (16.47mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.866" (22.00mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-35°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:250VAC