MTSW-104-06-G-S-125
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-104-06-G-S-125 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:4
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.125" (3.18mm)
Contact Length - Post:0.075" (1.91mm)
Overall Contact Length:0.300" (7.62mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A