MTSW-110-21-S-D-1240-LL
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-110-21-S-D-1240-LL PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Mounting Type:Through Hole
Termination:Kinked Pin, Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:1.240" (31.50mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:1.430" (36.32mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A