HMTSW-111-21-L-Q-740
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
DataSheet
HMTSW-111-21-L-Q-740 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:22
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.200" (5.08mm)
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post:0.590" (14.99mm)
Overall Contact Length:1.430" (36.32mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A