MTMM-143-15-L-S-070
Description
CONN HEADER VERT 43POS 2MM
DataSheet
MTMM-143-15-L-S-070 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:43
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.070" (1.78mm)
Contact Length - Post:0.701" (17.81mm)
Overall Contact Length:0.830" (21.08mm)
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Tin
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A