MTSW-120-07-G-S-260
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
DataSheet
MTSW-120-07-G-S-260 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:0.070" (1.78mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A