MTSW-101-12-T-D-256-RA
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN HEADER R/A 2POS
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
MTSW-101-12-T-D-256-RA PDF
Type Description
Series:Flex Stack, MTSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:-
Number of Positions:2
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post:0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.219" (5.56mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A