PC156S-02-S-02-T-LF
Description
TERMINAL STRIP SOCKET
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
PC156S-02-S-02-T-LF PDF
Type Description
Series:PC156S-02
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.156" (3.96mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:0.102" (2.60mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):7.9A