M50-3151542
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
M50-3151542 PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board or Cable
Number of Positions:30
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.087" (2.20mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm, 7.2mm, 8.6mm
Ingress Protection:-
Features:Board Guide
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET 47POS 0.1 GOLD PCB