
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 803 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.435" (11.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.116" (2.95mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 375 |
Current price of 803-83-014-10-269101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 15MH 82MA 15 OHM TH
FIXED IND 120NH 400MA 510 MOHM
FIXED IND 3.3UH 2A 151.9 MOHM
CONN SOCKET 14POS 0.1 GOLD PCB