
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Minitek127® 1.27mm |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.173" (4.40mm) |
| Contact Length - Post: | 0.094" (2.40mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1071 |
Current price of 20021311-00044T4LF is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 90POS 0.05 GOLD SMD
CONN SOCKET 78POS 0.079 GOLD PCB
CONN SOCKET 43POS 0.1 GOLD PCB
FIXED IND 8.2UH 292MA 820 MOHM
CONN RCPT 44POS 0.05 GOLD PCB
COATING REMOVAL DISC TR 3" S XCS
RES 681K OHM 0.1% 1/2W 2512