
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Red |
| Insulation Height: | 0.197" (5.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | 500V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1450 | ||
| 5800 | ||
| 10150 |
Current price of 3521-14-0200-99 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
CONN SOCKET 56POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 20POS 0.1 GOLD PCB
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ LVPECL
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN PCB R/A
006-0937-20