CLM-120-02-L-D-BE-K
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN RCPT 40POS 0.039 GOLD SMD
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
CLM-120-02-L-D-BE-K PDF
Type Description
Series:CLM
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Bottom Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:40
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.039" (1.00mm)
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.084" (2.14mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place
Current Rating (Amps):2.8A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FLE-109-01-G-DV-K
FLE-109-01-G-DV-K
CONN RCPT 18POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 27POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 51POS 0.1 GOLD PCB
CLM-120-02-L-D-BE-K
CLM-120-02-L-D-BE-K
CONN RCPT 40POS 0.039 GOLD SMD
127111
B401 7X10 RED/WHT AFTER USING
V110B12M200BL
V110B12M200BL
DC DC CONVERTER 12V 200W