
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2043 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | - |
| Insulation Height: | 0.280" (7.10mm) |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 2043-2X16G00SA is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 54P 0.05 GOLD PCB RA
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ HCSL
MEMS OSC XO 24.5455MHZ CMOS SMD
PCB SOCKET, DOUBLE ROW, 32 PIN,
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB