
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 851 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.087" (2.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 160 |
Current price of 851-87-026-20-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 90POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 31POS 0.05 GOLD SMD
XTAL OSC XO 75.0000MHZ LVDS
CONN SOCKET 26P 0.05 GOLD PCB RA
DC DC CONVERTER 12V 120W
RF PWR DIVIDER 1GHZ-2GHZ MODULE