
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 316 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.315" (8.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of 316-93-102-41-003000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 54POS 0.039 GOLD SMD
CONN RCPT 66POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 27POS 0.05 GOLD SMD
CRYSTAL 30.3200MHZ 7PF SMD
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ LVPECL
CONN SOCKET 2POS 0.1 GOLD PCB
SENSOR DIGITAL -55C-125C 8SOIC