
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CES |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.200" (5.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.128" (3.25mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of CES-120-01-S-S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 102POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 70POS 0.05 GOLD SMD
XTAL OSC VCXO 96.0000MHZ LVDS
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 20W
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 7.5W