
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 831 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 820 |
Current price of 831-87-008-10-230101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 20POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 35POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 60POS 0.05 GOLD SMD
CRYSTAL 32.0000MHZ 8PF SMD
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ HCSL
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVDS
CONN SOCKET 8POS 0.079 GOLD PCB