
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 316 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 13 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 316-43-113-41-006000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
CONN HDR 60POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 13POS 0.1 GOLD PCB
MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS
CAB 54C 54#16 20-22 PIN PLUG
DC DC CONVERTER 13.8V 50W