
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 861 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.098" (2.50mm) |
| Contact Length - Post: | 0.098" (2.50mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 230 |
Current price of 861-87-016-10-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 19POS 0.05 GOLD PCB
CONN SOCKET 3P 0.079 GOLD SMD RA
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD
SFERNICE THIN FILMS
CRYSTAL 24.0000MHZ 12PF SMD
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
CONN SOCKET 16POS 0.039 GOLD PCB