
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 23 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 |
Current price of SSW-123-01-T-S is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 60POS 0.05 GOLD PCB
CONN SOCKET 59POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD SMD
CRYSTAL 25.0000MHZ 20PF SMD
CONN RCPT 23POS 0.1 TIN PCB
ROTARY ENCODER OPTICAL 500PPR
MOTION SENSOR H TYPE 160CM