
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HIF6 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 8.00µin (0.203µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.346" (8.80mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 14.8mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Polarizing Key |
| Current Rating (Amps): | 0.5A |
| Voltage Rating: | 125VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 45 | ||
| 135 |
Current price of HIF6A-50DA-1.27DSA(71) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD PCB
CONN RCPT 2P 0.156 GOLD EDGE MNT
CONN RCPT 13POS 0.1 TIN PCB
XTAL OSC VCXO 270.0000MHZ LVDS
CONN RCPT 50POS 0.05 GOLD PCB
POWER SUPPLIES
OSCILLATOR