
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DF11 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 22 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 39.4µin (1.00µm) |
| Insulation Color: | Beige |
| Insulation Height: | 0.234" (5.95mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | 7.55mm, 8.2mm |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place, Solder Retention |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 250V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 | ||
| 1000 |
Current price of DF11CZ-22DS-2V(22) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 55POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 32POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 44POS 0.1 TIN SMD
CONN RCPT 22POS 0.079 TIN SMD
CONN PLUG FMALE 10POS CRIMP
FIXED IND 8.2UH 11.25A 13 MOHM
XTAL OSC XO 160.0000MHZ LVPECL