
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 9 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.181" (4.60mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | 150V |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of NPPN091BFLC-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD SMD
2W, 2.54MM PTH SOCKET, SIL, TH,
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD SMD
FIXED IND 5.6UH 195MA 1.8 OHM
XTAL OSC VCXO 250.0000MHZ LVDS
MOSFET P-CH 40V PWRDI5060
CONN HDR 9POS 0.079 GOLD SMD