
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 831 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 29 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.122" (3.10mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 180 |
Current price of 831-83-029-10-230101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD PCB
XTAL OSC VCXO 148.42575MHZ LVDS
CONN HEADER SMD 78POS 2.54MM
CONN SOCKET 29POS 0.079 GOLD PCB
VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM