
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 46 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 19 |
Current price of SMS-123-01-G-D is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 41POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD PCB
CONN SOCKET 100POS 0.05 GOLD SMD
LED XLAMP 80CRI WHITE 80CRI 4SMD
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
CONN RCPT 46POS 0.05 GOLD PCB
HF3 95S=50OHM 140MW 9V BIST 2COI