
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 317 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 25 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.070" (1.78mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 290 |
Current price of 317-83-125-41-005101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD
CONN SOCKET 20POS 0.07 GOLD PCB
FIXED IND 27NH 600MA 90 MOHM SMD
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ LVPECL
CONN SOCKET 25POS 0.07 GOLD PCB
FIXED IND 6.8UH 450MA 500 MOHM