
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | DF36 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Center Strip Contact |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Number of Positions: | 15 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 12.0µin (0.30µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -35°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Metal Cover, Solder Retention |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | 30VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 4000 |
Current price of DF36A-15S-0.4V(51) is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 64POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 66POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 15POS 0.016 GOLD SMD
LED COB CXM11 COOL WHITE SQUARE
CONN PLUG HSG FMALE 43POS INLINE
ER 10C 10#16 PIN RECP WALL