
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AMPMODU Mod II |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.238" (6.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Operating Temperature: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Guide Pin Ears |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 630 |
Current price of 534204-1 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD SMD
XTAL OSC XO 12.288MHZ 1.8V SMD
MEMS OSC XO 16.3840MHZ CMOS SMD
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB R/A
EVOSIGNAL; MAXI BEACON; ROTATING