
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 316 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.236" (6.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 316-43-130-41-006000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 28POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD PCB
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD SMD
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ LVPECL
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM
CONN SOCKET 30POS 0.1 GOLD PCB
POWER SUPPLY 1200W + RODC