
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 310 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 37 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | 100V, 150VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 50 |
Current price of 310-47-137-41-001000 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN HDR 10POS 0.1 GOLD PCB R/A
CONN HDR 15POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 39POS 0.1 GOLD PCB
MEMS OSC XO 66.6660MHZ LVCMOS LV
XTAL OSC VCXO 222.527472MHZ HCSL
CONN RCPT 37POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 17POS 0.07 GOLD PCB