
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 801 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 39 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of 801-87-039-65-410101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 39POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 17POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
XTAL OSC VCXO 148.425787MHZ
XTAL OSC VCXO 160.0000MHZ LVPECL
CONN SOCKET 39POS 0.1 GOLD PCB
27G 1.0" HP SERIES TIP ID .008"