
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 803 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 64 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.114" (2.90mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 160 |
Current price of 803-87-064-10-004101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 58POS 0.05 GOLD SMD
FIXED IND 390UH 100MA 20 OHM SMD
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
CONN SOCKET 64POS 0.1 GOLD PCB
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE