
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HLE |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry, Pass Through |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 96 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.138" (3.50mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | 4.1A per Contact |
| Voltage Rating: | 400VAC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of HLE-148-02-G-DV-PE-BE-LC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN SOCKET 42POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 54POS 0.039 GOLD SMD
CONN RCPT 26POS 0.1 GOLD PCB
XTAL OSC VCTCXO 10.949297MHZ
XTAL OSC VCXO 222.7500MHZ LVDS
CONN RCPT 96POS 0.1 GOLD PCB
B555 10X14 RED/BLK/WHT DANGER HA