
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 831 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 42 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.087" (2.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.126" (3.20mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 130 |
Current price of 831-87-042-20-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 20POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 80POS 0.05 GOLD SMD
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
CRYSTAL 40.0000MHZ 18PF SMD
CONN SCKT 42P 0.079 GOLD PCB RA
DC DC CONVERTER +/-15V 8W
SMJD-2413048C-XXS100C37G038ALL
VALUE LINEAR BOARD, (560*18), 30