
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Pick and Place |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 450 | ||
| 900 | ||
| 1350 | ||
| 2250 | ||
| 3150 |
Current price of SSM-105-L-DV-BE-K-TR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 78POS 0.1 TIN PCB
CONN SOCKET 48POS 0.1 GOLD SMD
CONN SOCKET 16POS 0.1 GOLD PCB
XTAL OSC VCXO 250.0000MHZ HCSL
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD
ULTRASONIC SENSR 4-20SC-MAXSONAR
FIXED IND 390UH 1.08A 700MOHM SM