
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 801 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 29.5µin (0.75µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.339" (8.61mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 400 |
Current price of 801-83-012-30-001101 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 15POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 19P 0.05 GOLD PCB R/A
CONN SCKT 14P 0.079 GOLD PCB RA
XTAL OSC VCXO 184.3200MHZ HCSL
CONN SOCKET 12POS 0.1 GOLD SMD
FIXED IND 39NH 1.2A 70 MOHM SMD
CONN SMP 50OHM RA FOR RG 405/.08