
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | KK254, 44812 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 7 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 200.0µin (5.08µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.177" (4.50mm) |
| Contact Length - Post: | 0.136" (3.46mm) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 250VAC, 176VDC |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 0448120007 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 64POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 42POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 7POS 0.1 TIN PCB
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
SCR 1.2KV 135A TO209AC
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 9S FIN