
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Top or Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.110" (2.79mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Guide |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of NPPN062GFNP-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
CONN SOCKET 26POS 0.05 GOLD PCB
CAP CER 3900PF 1.2KV X7R 1206
CONN HDR 12POS 0.079 GOLD SMD
IC REG LINEAR 2.5V 20MA 6DFN
SWITCHING REGLTR, VOLTAGE-MODE